Kruid · familie Lamiaceae · met bereidingswijze volgens EMA
echte salie
Salvia officinalis

Kort in 10 seconden gelezen
Echte salie (kruid) wordt volgroeid 0,4–0,7 m hoog en 0,4–0,9 m breed. Beste standplaats: zon tot halfschaduw, grond: droog tot gemiddeld. Bloei: juni–juli; kleur: paars of blauw. Uitplanten: maart–mei, september–november. Verdraagt vorst tot −26 °C.
× breedte 0,4–0,9 m
Waar planten
Zon, grond, vorst.
Beste standplaats: zon tot halfschaduw, grond: droog tot gemiddeld. Verdraagt vorst tot −26 °C.
Zon
Verdraagt meer standplaatsen — kies naar de rest van uw tuin.
Grond en water
droog tot gemiddeld · water geven: weinig
Grond: zandig, lemig, grindachtig
Vorst
Een gewone winter buiten doorstaat ze.
Hoeveel ruimte ze inneemt
Volgroeid formaat.
De volgroeide plant naast een persoon (175 cm).
Naast een mens
Ze is ongeveer na 2–5 jaar volgroeid. De uiteindelijke grootte hangt af van de soort en de plek — we geven het bereik van klein naar groot.
Kalender
Wat te doen en wanneer.
Maanden voor Midden-Europa. De lijn toont de huidige maand.
Het hele jaar in één oogopslag
Bloei
juni–juli · paars of blauw
Snoei
met een derde inkorten (maart, juli)
Uitplanten
uit een pot: maart–mei, september–november
Winterbescherming
beschermen tegen wintervocht
Overwinteren
In de winter heeft ze bescherming nodig.
Voor de eerste vorst: beschermen tegen wintervocht.
- Beschermen tegen wintervocht
- Winterhardheid tot −26 °C
- Groenblijvend — ook 's winters groen
Waarmee te combineren
Kant-en-klare combinaties.
Kant-en-klare combinaties uit Studio met echte salie




Salie, tijm, oregano en bonenkruid — geurige kruiden voor een…




Citroenmelisse, munt, hysop en salie — thee uit het bed van de lente…
Veelgestelde vragen
Snelle antwoorden.
Wanneer bloeit echte salie?
Juni–juli; kleur: paars of blauw.
Verdraagt echte salie schaduw?
Ze verdraagt halfschaduw (3–6 uur zon), volle schaduw niet.
Hoeveel ruimte heeft echte salie nodig?
Volgroeid 0,4–0,9 m breed en 0,4–0,7 m hoog; aanbevolen plantafstand 41 cm.
Overwintert echte salie buiten?
Ja, met bescherming: beschermen tegen wintervocht.
Waar de gegevens vandaan komen
We hebben de gegevens vergeleken in 12 vakbronnen. Laatst gecontroleerd op 20 oktober 2026.
Bronnen tonen (12)
- NC State Extension Gardener Plant Toolbox
- Plants For A Future
- RHS Plant Finder
- Bamberger Staudengarten (Strobler), katalóg
- Gärtnerei Strickler, katalóg
- Foerster-Stauden, katalóg
- Staudenkulturen Stade
- EMA/HMPC - Salviae officinalis folium (herbal medicine)
- EMA/HMPC - European Union herbal monograph, Salviae officinalis folium
- RHS - How to grow sage
- Iowa State Extension - How to Plant Perennials
- RHS - How to grow perennial plants
Vergelijkbare planten
Bekijk ook deze planten.
Bereiding en gebruik · echte salie
Zo wordt het bereid.
Volgens de monografie van het Europees Geneesmiddelenbureau (EMA).
deel: blad
Bij: lichte spijsverteringsklachten, een opgeblazen gevoel en winderigheid EMA 4.1Voor wie: Vanaf 18 jaar · volwassenen, ouderen EMA 4.2
- Wat u gebruikt
- Plant EMA 4.2
- Toediening
- Via de mond EMA 4.2
- Eén dosis
- 1–2 g gedroogde bladeren op 150 ml kokend water EMA 4.2
- Hoe vaak
- 3× per dag EMA 4.2
- Hoe lang
- Als de klachten langer duren dan 2 weken of erger worden, raadpleeg dan een arts. EMA 4.2
Werkwijze
- 1
Doe 1–2 g gedroogde bladeren in een kopje.
EMA 4.2 - 2
Giet er 150 ml kokend water op.
EMA 4.2 - 3
Laat 5–15 min trekken.
EMA/HMPC/5829/201010:00 - 4
Drink 3× per dag.
EMA 4.2
Bij: overmatig zweten EMA 4.1Voor wie: Vanaf 18 jaar · volwassenen, ouderen EMA 4.2
- Wat u gebruikt
- Plant EMA 4.2
- Toediening
- Via de mond EMA 4.2
- Eén dosis
- 2 g gedroogde bladeren op 150 ml kokend water EMA 4.2
- Hoe lang
- Als de klachten langer duren dan 6 weken of erger worden, raadpleeg dan een arts. EMA 4.2
Werkwijze
- 1
Doe 2 g gedroogde bladeren in een kopje. EMA 4.2
- 2
Giet er 150 ml kokend water op. EMA 4.2
- 3
Laat 5–15 min trekken. EMA/HMPC/5829/2010
- 4
Drink op. EMA 4.2
deel: blad
Infusie voor op de huid thuis
Bij: lichte huidontsteking EMA 4.1Voor wie: Vanaf 18 jaar · volwassenen, ouderen EMA 4.2
- Wat u gebruikt
- Plant EMA 4.2
- Toediening
- Op de huid EMA 4.2
- Eén dosis
- 2,5 g gedroogde bladeren op 100 ml water EMA 4.2
- Hoe vaak
- 2–4× per dag EMA 4.2
- Hoe lang
- Als de klachten langer duren dan 2 weken of erger worden, raadpleeg dan een arts. EMA 4.2
Werkwijze
- 1
Doe 2,5 g gedroogde bladeren in een kopje.
EMA 4.2 - 2
Giet er 100 ml kokend water op.
EMA 4.2 - 3
Laat 5–15 min trekken.
EMA/HMPC/5829/201010:00 - 4
Breng 2–4× per dag aan op de huid.
EMA 4.2
deel: blad
Mondspoeling en gorgeldrank thuis
Bij: lichte ontsteking van de mond of keel EMA 4.1Voor wie: Vanaf 18 jaar · volwassenen, ouderen EMA 4.2
- Wat u gebruikt
- Plant EMA 4.2
- Toediening
- In mond en keel EMA 4.2
- Eén dosis
- 2,5 g gedroogde bladeren op 100 ml kokend water EMA 4.2
- Hoe vaak
- 3× per dag EMA 4.2
- Hoe lang
- Als de klachten langer duren dan 1 week of erger worden, raadpleeg dan een arts. EMA 4.2
Werkwijze
- 1
Doe 2,5 g gedroogde bladeren in een kopje.
EMA 4.2 - 2
Giet er 100 ml kokend water op.
EMA 4.2 - 3
Laat 5–15 min trekken.
EMA/HMPC/5829/201010:00 - 4
Gorgel 3× per dag.
EMA 4.2
Bij: lichte ontsteking van de mond of keel EMA 4.1Voor wie: Vanaf 18 jaar · volwassenen, ouderen EMA 4.2
- Wat u gebruikt
- Tinctuur EMA 4.2
- Toediening
- In mond en keel EMA 4.2
- Tinctuur
- 1 : 10, ethanol 70 % EMA 2
- Maceratie
- 3 dagen farmacopee (USP)
- Eén dosis
- 5–10 ml EMA 4.2
- Hoe vaak
- Meerdere keren per dag EMA 4.2
- Verdunning
- In een glas water EMA 4.2
- Hoe lang
- Als de klachten langer duren dan 1 week of erger worden, raadpleeg dan een arts. EMA 4.2
Werkwijze
- 1
Meet 5–10 ml tinctuur af. EMA 4.2
- 2
Verdun in een glas water. EMA 4.2
- 3
Gorgel meerdere keren per dag. EMA 4.2
deel: blad
Tinctuur uit de apotheek
Bij: lichte spijsverteringsklachten, een opgeblazen gevoel en winderigheid EMA 4.1Voor wie: Vanaf 18 jaar · volwassenen, ouderen EMA 4.2
- Wat u gebruikt
- Tinctuur EMA 4.2
- Toediening
- Via de mond EMA 4.2
- Tinctuur
- 1 : 10, ethanol 70 % EMA 2
- Maceratie
- 3 dagen farmacopee (USP)
- Eén dosis
- 2–3 ml EMA 4.2
- Hoe vaak
- 3× per dag EMA 4.2
- Hoe lang
- Als de klachten langer duren dan 2 weken of erger worden, raadpleeg dan een arts. EMA 4.2
Werkwijze
- 1
Meet 2–3 ml tinctuur af.
EMA 4.2 - 2
Neem het 3× per dag in.
EMA 4.2
deel: blad
Onverdunde tinctuur op het aangedane gebied uit de apotheek
Kant-en-klaar product. De exacte werkwijze staat in de bijsluiter.
Bij: lichte ontsteking van de mond of keel EMA 4.1Voor wie: Vanaf 18 jaar · volwassenen, ouderen EMA 4.2
- Wat u gebruikt
- Tinctuur EMA 4.2
- Toediening
- In mond en keel EMA 4.2
- Tinctuur
- 1 : 10, ethanol 70 % EMA 2
- Maceratie
- 3 dagen farmacopee (USP)
- Eén dosis
- Onverdund EMA 4.2
- Hoe vaak
- 1× per dag EMA 4.2
- Hoe lang
- Als de klachten langer duren dan 1 week of erger worden, raadpleeg dan een arts. EMA 4.2
Onverdunde tinctuur op het aangedane gebied — lichte ontsteking van de mond of keel: tinctuur 1:10, ethanol 70 %; volgens de farmacopee 3 dagen macereren, onverdund, 1 keer per dag. Voor volwassenen en ouderen (vanaf 18 jaar). Raadpleeg een arts als de klachten langer dan 1 week aanhouden. EMA 4.2
Dosering
| Vorm | Eén dosis | Hoe vaak | Voor wie | Hoe lang | Aanwijzingen |
|---|---|---|---|---|---|
| Kruidenthee (infusie)thuisdeel: bladvoor: lichte spijsverteringsklachten, een opgeblazen gevoel en winderigheid | 1–2 g gedroogde bladeren op 150 ml kokend water EMA 4.2 | 3× per dag | Vanaf 18 jaar · volwassenen, ouderen | langer dan 2 weken → naar de arts EMA 4.2 | |
| Kruidenthee (infusie)thuisdeel: bladvoor: overmatig zweten | 2 g gedroogde bladeren op 150 ml kokend water EMA 4.2 | Vanaf 18 jaar · volwassenen, ouderen | langer dan 6 weken → naar de arts EMA 4.2 | ||
| Infusie voor op de huidthuisdeel: bladvoor: lichte huidontsteking | 2,5 g gedroogde bladeren op 100 ml water EMA 4.2 | 2–4× per dag | Vanaf 18 jaar · volwassenen, ouderen | langer dan 2 weken → naar de arts EMA 4.2 | |
| Mondspoeling en gorgeldrankthuisdeel: bladvoor: lichte ontsteking van de mond of keel | 2,5 g gedroogde bladeren op 100 ml kokend water EMA 4.2 | 3× per dag | Vanaf 18 jaar · volwassenen, ouderen | langer dan 1 week → naar de arts EMA 4.2 | |
| Mondspoeling en gorgeldrankthuisdeel: bladvoor: lichte ontsteking van de mond of keel | 5–10 ml EMA 4.2 | meerdere keren per dag | Vanaf 18 jaar · volwassenen, ouderen | langer dan 1 week → naar de arts EMA 4.2 | Tinctuur: 1 : 10, ethanol 70 % · Verdunning: in een glas water EMA 2 EMA 4.2 |
| Tinctuuruit de apotheek of thuis ↓deel: bladvoor: lichte spijsverteringsklachten, een opgeblazen gevoel en winderigheid | 2–3 ml EMA 4.2 | 3× per dag | Vanaf 18 jaar · volwassenen, ouderen | langer dan 2 weken → naar de arts EMA 4.2 | Tinctuur: 1 : 10, ethanol 70 % EMA 2 |
| Onverdunde tinctuur op het aangedane gebieduit de apotheekdeel: bladvoor: lichte ontsteking van de mond of keel | Tinctuur 1:10, ethanol 70 %; volgens de farmacopee 3 dagen macereren, onverdund, 1 keer per dag EMA 4.2 | Vanaf 18 jaar · volwassenen, ouderen | langer dan 1 week → naar de arts EMA 4.2 | Tinctuur: 1 : 10, ethanol 70 % EMA 2 | |
| Alleen voor volwassenen EMA 4.2 | |||||
Hoe lang
Als de klachten langer duren dan 2 weken of erger worden, raadpleeg dan een arts. — bij: lichte spijsverteringsklachten, een opgeblazen gevoel en winderigheid, lichte huidontsteking EMA 4.2
Als de klachten langer duren dan 6 weken of erger worden, raadpleeg dan een arts. — bij: overmatig zweten EMA 4.2
Als de klachten langer duren dan 1 week of erger worden, raadpleeg dan een arts. — bij: lichte ontsteking van de mond of keel EMA 4.2
Wie het niet moet gebruiken
- Alleen voor volwassenen EMA 4.2
- Bij overgevoeligheid (allergie) voor deze plant EMA 4.3
- Tijdens de zwangerschap en borstvoeding (niet aanbevolen) EMA 4.6
Waarschuwingen
- Raadpleeg een arts als de klachten verergeren. EMA 4.4
- De tinctuur bevat alcohol (ethanol). EMA 4.4
- Gebruikt u medicijnen? Vraag dan advies aan een arts of apotheker. GridGarden
- Rijd niet na inname. GridGarden
Tinctuur thuis · volgens EMA
Tinctuur thuis.
EMA vermeldt ook een tinctuur. Zo maakt u die van gedroogd kruid uit uw eigen bak.
Afwegen
gedroogde bladeren, fijngemaakt
berekening · 1 : 10Overgieten met alcohol
ethanol 70 %, in een glazen pot
EMA 2Afzeven
pers het kruid uit en label het flesje met naam en datum
farmacopee (USP)Gebruiken
3× per dag · alleen voor volwassenen
EMA 4.2Voor u de tinctuur gebruikt
Een tinctuur bevat alcohol. Lees vóór gebruik:
- Alleen voor volwassenenEMA 4.2
- Bij overgevoeligheid (allergie) voor deze plantEMA 4.3
- Tijdens de zwangerschap en borstvoeding (niet aanbevolen)EMA 4.6
- De tinctuur bevat alcohol (ethanol).EMA 4.4
- Raadpleeg een arts als de klachten verergeren.EMA 4.4
- Gebruikt u medicijnen? Vraag dan advies aan een arts of apotheker.GridGarden
- Rijd niet na inname.GridGarden
Bron: EMA/HMPC-monografie EMA/HMPC/277152/2015 · Trekdagen en afzeven















