Zelenina · čeleď Amaryllidaceae · s postupem přípravy podle EMAokrasná i léčivá · také v Léčivých bylinkách
česnek kuchyňský
Allium sativum

Stručně přečtete za 10 sekund
Česnek kuchyňský (zelenina) v dospělosti dorůstá do výšky 0,3–0,45 m a šířky 0,2–0,3 m. Nejlépe roste na slunci, v běžné půdě. Ven se vysazuje v měsících únor–březen, říjen–prosinec. Sklízí se v měsících červen–říjen. Snese mráz do −31 °C.
× šířka 0,2–0,3 m
Kam zasadit
Slunce, půda, mráz.
Nejlépe roste na slunci, v běžné půdě. Snese mráz do −31 °C.
Slunce
Jinde poroste hůř.
Půda a voda
běžná · zálivka: málo
Půda: hlinitá, humózní, písčitá, jílovitá
pH půdy 6–7,5
Mráz
Běžnou zimu venku zvládne.
Kolik místa zabere
Dospělá velikost.
Dospělá rostlina vedle člověka (175 cm).
Vedle člověka
Konečná velikost závisí na odrůdě a místě – uvádíme rozpětí od nejmenší po největší.
Kalendář
Co dělat a kdy.
Měsíce pro střední Evropu. Čára ukazuje dnešní měsíc.
Celý rok na jeden pohled
Řez
odstranit květní stonky (květen–červen)
Výsadba ven
cibule: říjen–prosinec; cibule: únor–březen
Sklizeň
červen–říjen
Ochrana v zimě
není potřeba
Přezimování
Zimu zvládne bez pomoci.
Zimu venku zvládne bez ochrany, vydrží mráz do −31 °C.
- Nepotřebuje ochranu
- Mrazuvzdornost do −31 °C
- Na zimu zatáhne, na jaře znovu vyroste
Často se ptáte
Rychlé odpovědi.
Kdy se sklízí česnek kuchyňský?
V měsících červen–říjen.
Snese česnek kuchyňský stín?
Ne, potřebuje plné slunce.
Kolik místa potřebuje česnek kuchyňský?
V dospělosti 0,2–0,3 m na šířku a 0,3–0,45 m na výšku; doporučený rozestup 15 cm.
Přezimuje česnek kuchyňský venku?
Ano, bez ochrany, vydrží mráz do −31 °C.
Odkud údaje jsou
Údaje jsou orientační – ještě je porovnáváme s dalšími zdroji. Naposledy zkontrolováno 20. října 2026.
Zobrazit zdroje (7)
Podobné rostliny
Podívejte se i na tyto.
Příprava a užívání · česnek kuchyňský
Jak se připravuje.
Podle monografie Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA).
část: cibule
Práškovaná droga z lékárny
Hotový přípravek. Přesný postup je v příbalovém letáku.
Na: jako podpůrný prostředek k prevenci aterosklerózy EMA 4.1Pro koho: Od 18 let · dospělí, senioři EMA 4.2
- Co se použije
- Bylina v prášku EMA 4.2
- Jak se užívá
- Ústy EMA 4.2
- Jedna dávka
- 300–750 mg EMA 4.2
- Denně celkem
- 900–1 380 mg denně EMA 4.2
- Rozdělení
- Rozdělit na 3–5 dávek EMA 4.2
- Dlouhodobé užívání
- Lze užívat dlouhodobě EMA 4.2
Postup
- 1
Odvažte 300–750 mg prášku.
EMA 4.2 - 2
Denní dávku 900–1 380 mg rozdělte na 3–5 dávek.
EMA 4.2
Dávkování
| Forma | Jedna dávka | Kolikrát | Pro koho | Jak dlouho | Pokyny |
|---|---|---|---|---|---|
| Práškovaná drogaz lékárnyčást: cibule | 300–750 mg EMA 4.2 | denně celkem 900–1 380 mg EMA 4.2 | Od 18 let · dospělí, senioři | Rozdělení: rozdělit na 3–5 dávek · Dlouhodobé užívání: lze užívat dlouhodobě EMA 4.2 | |
| Jen pro dospělé EMA 4.2 | |||||
Kdo by neměl užívat
- Jen pro dospělé EMA 4.2
- Při přecitlivělosti (alergii) na tuto rostlinu EMA 4.3
- Během léčby sachinavirem/ritonavirem EMA 4.3
- Během těhotenství a kojení (nedoporučuje se) EMA 4.6
Upozornění
- Vyhněte se užívání 7 dní před operací (riziko krvácení). EMA 4.4
- Při sklonu ke krvácení nebo při užívání léků na ředění krve používejte pouze po konzultaci s lékařem. EMA 4.5
- Pokud se příznaky zhorší, obraťte se na lékaře. EMA 4.4















