Legumă · familia Brassicaceae
varză de Bruxelles
Brassica oleracea var. gemmifera

Pe scurt citiți în 10 secunde
Varză de Bruxelles (legumă) ajunge la maturitate la 0,6–1,2 m înălțime și 0,6–1,2 m lățime. Locul ideal: soare până la semiumbră, sol normal până la umed. Semănat: februarie–aprilie. Plantare afară: mai–iunie. Recoltare: septembrie–februarie.
× lățime 0,6–1,2 m
Unde se plantează
Soare și sol.
Locul ideal: soare până la semiumbră, sol normal până la umed.
Soare
Tolerează mai multe locuri — alegeți în funcție de restul grădinii.
Sol și apă
normal până la umed · udare: medie
Sol: argilos, bogat în humus, lutos, nisipos
pH-ul solului 5,5–8
Cât spațiu ocupă
Mărimea la maturitate.
Planta matură lângă un om (175 cm).
Lângă un om
Mărimea finală depinde de soi și de loc — indicăm intervalul de la cea mai mică la cea mai mare.
Calendar
Ce de făcut și când.
Lunile sunt pentru Europa Centrală. Linia arată luna curentă.
Tot anul dintr-o privire
Tăiere
Nu e nevoie de tăiere, doar îndepărtați părțile uscate sau deteriorate.
Semănat
răsad crescut în interior: februarie–aprilie
Plantare afară
răsădire în strat: mai–iunie
Recoltare
septembrie–februarie
Protecție iarna
nu e nevoie
Iernare
Iarna o trece fără ajutor.
Iernează afară fără protecție.
- Nu necesită protecție
- Iarna se retrage, primăvara crește din nou
Întrebări frecvente
Răspunsuri rapide.
Când se seamănă varză de Bruxelles?
Februarie–aprilie (răsad crescut în interior).
Când se recoltează varză de Bruxelles?
Septembrie–februarie.
Suportă varză de Bruxelles umbra?
Suportă semiumbra (3–6 ore de soare), dar nu umbra deplină.
De cât spațiu are nevoie varză de Bruxelles?
La maturitate 0,6–1,2 m lățime și 0,6–1,2 m înălțime; distanța recomandată 60 cm.
Iernează varză de Bruxelles afară?
Da, fără protecție.
De unde provin datele
Datele sunt orientative — le comparăm încă cu alte surse. Ultima verificare: 2 septembrie 2026.
Afișați sursele (7)
- NC State Extension Gardener Plant Toolbox — Brassica oleracea
- RHS — Brussels sprouts — grow your own
- Wikidata (CC0) — Brassica oleracea var. gemmifera
- EPPO Global Database — Brassica oleracea var. gemmifera
- Liste de plante invazive — această specie nu figurează pe ele: UE, Slovacia, EASIN















