Bylinka · čeleď Apiaceae · s postupem přípravy podle EMA
fenykl obecný
Foeniculum vulgare

Stručně přečtete za 10 sekund
Fenykl obecný (bylinka) v dospělosti dorůstá do výšky 1–2 m a šířky 0,4–0,6 m. Nejlépe roste na slunci, v půdě od suché po vlhkou. Kvete v měsících červenec–srpen, květy jsou žluté. Vysévá se v měsících duben–květen. Snese mráz do −31 °C.
× šířka 0,4–0,6 m
Kam zasadit
Slunce, půda, mráz.
Nejlépe roste na slunci, v půdě od suché po vlhkou. Snese mráz do −31 °C.
Slunce
Jinde poroste hůř.
Půda a voda
suchá až vlhká · zálivka: málo
Půda: hlinitá, humózní, písčitá, jílovitá
pH půdy 5,5–8
Mráz
Běžnou zimu venku zvládne.
Kolik místa zabere
Dospělá velikost.
Dospělá rostlina vedle člověka (175 cm).
Vedle člověka
Dospěje přibližně za 2–5 let. Konečná velikost závisí na odrůdě a místě – uvádíme rozpětí od nejmenší po největší.
Kalendář
Co dělat a kdy.
Měsíce pro střední Evropu. Čára ukazuje dnešní měsíc.
Celý rok na jeden pohled
Kvete
červenec–srpen · žluté
Řez
seříznout těsně nad zem (únor–březen)
Výsev
přímý výsev: duben–květen
Ochrana v zimě
není potřeba
Přezimování
Zimu zvládne bez pomoci.
Zimu venku zvládne bez ochrany, vydrží mráz do −31 °C.
- Nepotřebuje ochranu
- Mrazuvzdornost do −31 °C
- Na zimu zatáhne, na jaře znovu vyroste
Často se ptáte
Rychlé odpovědi.
Kdy kvete fenykl obecný?
V měsících červenec–srpen, květy jsou žluté.
Kdy se vysévá fenykl obecný?
V měsících duben–květen (přímý výsev).
Snese fenykl obecný stín?
Ne, potřebuje plné slunce.
Kolik místa potřebuje fenykl obecný?
V dospělosti 0,4–0,6 m na šířku a 1–2 m na výšku; doporučený rozestup 58 cm.
Přezimuje fenykl obecný venku?
Ano, bez ochrany, vydrží mráz do −31 °C.
Odkud údaje jsou
Údaje jsme porovnali v 11 odborných zdrojích. Naposledy zkontrolováno 17. října 2026.
Zobrazit zdroje (11)
- NC State Extension Gardener Plant Toolbox
- RHS — How to grow fennel
- Wikidata (CC0) — Foeniculum vulgare
- Missouri Botanical Garden Plant Finder — Foeniculum vulgare
- Bamberger Staudengarten (Strobler), katalóg
- Gärtnerei Strickler, katalóg
- RHS Plant Finder
- Foerster-Stauden, katalóg
- EMA/HMPC - Foeniculi amari fructus (herbal medicine)
- EMA/HMPC - European Union herbal monograph, Foeniculi amari fructus
- Seznamy invazních rostlin – tento druh na nich není: EU
Podobné rostliny
Podívejte se i na tyto.
Příprava a užívání · fenykl obecný
Jak se připravuje.
Podle monografie Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA).
část: plod
Na: mírné křečovité zažívací potíže včetně nadýmání, produktivní (vlhký) kašel při nachlazení EMA 4.1Pro koho: Dospělí, dospívající EMA 4.2
- Co se použije
- Sušená bylina EMA 4.2 EMA 2
- Jak se užívá
- Ústy EMA 4.2
- Jedna dávka
- 1,5 g sušených plodů na 250 ml vroucí vody EMA 4.2
- Kolikrát
- 3× denně EMA 4.2
- Denně celkem
- 4,5 g denně EMA 4.2
- Jak dlouho
- Užívejte nejvýše 2 týdny. EMA 4.2
Postup
- 1
Dejte 1,5 g sušených plodů do šálku.
EMA 4.2 - 2
Zalijte 250 ml vroucí vody.
EMA 4.2 - 3
Louhujte 15 min.
EMA 4.215:00 - 4
Pijte 3× denně.
EMA 4.2
Na: mírné křečovité zažívací potíže včetně nadýmání, produktivní (vlhký) kašel při nachlazení EMA 4.1Pro koho: 4–12 let · děti EMA 4.2
- Co se použije
- Sušená bylina EMA 4.2 EMA 2
- Jak se užívá
- Ústy EMA 4.2
- Jedna dávka
- 1 g sušených plodů na 100 ml vroucí vody EMA 4.2
- Kolikrát
- 3× denně EMA 4.2
- Denně celkem
- 3 g denně EMA 4.2
- Jak dlouho
- Užívejte nejvýše 1 týden. EMA 4.2
Postup
- 1
Dejte 1 g sušených plodů do šálku. EMA 4.2
- 2
Zalijte 100 ml vroucí vody. EMA 4.2
- 3
Louhujte 15 min. EMA 4.2
- 4
Pijte 3× denně. EMA 4.2
Na: mírné menstruační křeče EMA 4.1Pro koho: Od 12 let · dospělí, dospívající EMA 4.2
- Co se použije
- Sušená bylina EMA 4.2 EMA 2
- Jak se užívá
- Ústy EMA 4.2
- Jedna dávka
- 1,5 g sušených plodů na 250 ml vroucí vody EMA 4.2
- Kolikrát
- 3× denně EMA 4.2
- Denně celkem
- 4,5 g denně EMA 4.2
- Jak dlouho
- Užívejte nejvýše 2 týdny. EMA 4.2
Postup
- 1
Dejte 1,5 g sušených plodů do šálku. EMA 4.2
- 2
Zalijte 250 ml vroucí vody. EMA 4.2
- 3
Louhujte 15 min. EMA 4.2
- 4
Pijte 3× denně. EMA 4.2
Dávkování
| Forma | Jedna dávka | Kolikrát | Pro koho | Jak dlouho | Pokyny |
|---|---|---|---|---|---|
| Bylinný čaj (nálev)domačást: plodna: mírné křečovité zažívací potíže včetně nadýmání, produktivní (vlhký) kašel při nachlazení | 1,5 g sušených plodů na 250 ml vroucí vody EMA 4.2 | 3× denně · denně celkem 4,5 g EMA 4.2 | Dospělí, dospívající | nejvýše 2 týdny EMA 4.2 | |
| Bylinný čaj (nálev)domačást: plodna: mírné křečovité zažívací potíže včetně nadýmání, produktivní (vlhký) kašel při nachlazení | 1 g sušených plodů na 100 ml vroucí vody EMA 4.2 | 3× denně · denně celkem 3 g EMA 4.2 | 4–12 let · děti | nejvýše 1 týden EMA 4.2 | |
| Bylinný čaj (nálev)domačást: plodna: mírné menstruační křeče | 1,5 g sušených plodů na 250 ml vroucí vody EMA 4.2 | 3× denně · denně celkem 4,5 g EMA 4.2 | Od 12 let · dospělí, dospívající | nejvýše 2 týdny EMA 4.2 | |
| Děti do 4 let: nedoporučuje se EMA 4.2 | |||||
Jak dlouho
Užívejte nejvýše 2 týdny. — při: Dospělí, dospívající; Od 12 let · dospělí, dospívající EMA 4.2
Užívejte nejvýše 1 týden. — při: mírné křečovité zažívací potíže včetně nadýmání, produktivní (vlhký) kašel při nachlazení · 4–12 let · děti EMA 4.2
Kdo by neměl užívat
- Děti do 4 let: nedoporučuje se EMA 4.2
- Při přecitlivělosti (alergii) na tuto rostlinu EMA 4.3
- Při alergii na rostliny z čeledi miříkovitých (Apiaceae) EMA 4.3
- Při alergii na anethol EMA 4.3
- Při alergii na pelyněk EMA 4.3
- Během těhotenství a kojení (nedoporučuje se) EMA 4.6
Upozornění
- Pokud se příznaky zhorší, obraťte se na lékaře. EMA 4.4
- Nedoporučuje se dětem ve věku 4–12 let, pokud denní příjem estragolu překročí 1,0 µg/kg tělesné hmotnosti. EMA 4.4















