Plantă perenă · familia Lamiaceae
Stachys byzantina

Pe scurt citiți în 10 secunde
Stachys byzantina (plantă perenă) ajunge la maturitate la 0,3–0,45 m înălțime și 0,3–0,45 m lățime. Locul ideal: soare până la semiumbră, sol uscat până la normal. Înflorire: iunie–iulie; culoarea florilor: roz sau violet. Rezistă la ger până la −32 °C.
× lățime 0,3–0,45 m
Unde se plantează
Soare, sol, ger.
Locul ideal: soare până la semiumbră, sol uscat până la normal. Rezistă la ger până la −32 °C.
Soare
Tolerează mai multe locuri — alegeți în funcție de restul grădinii.
Sol și apă
uscat până la normal · udare: puțină
Sol: nisipos, lutos, pietros, argilos
pH-ul solului 5,5–8
Ger
O iarnă obișnuită o suportă afară.
Cât spațiu ocupă
Mărimea la maturitate.
Planta matură lângă un om (175 cm).
Lângă un om
Ajunge la maturitate în aproximativ 2–5 ani. Mărimea finală depinde de soi și de loc — indicăm intervalul de la cea mai mică la cea mai mare.
Calendar
Ce de făcut și când.
Lunile sunt pentru Europa Centrală. Linia arată luna curentă.
Tot anul dintr-o privire
Înflorește
iunie–iulie · roz sau violet
Tăiere
îndepărtarea florilor trecute (după nevoie)
Plantare
din container: martie–mai, septembrie–noiembrie
Protecție iarna
nu e nevoie
Iernare
Iarna o trece fără ajutor.
Iernează afară fără protecție și rezistă la îngheț până la −32 °C.
- Nu necesită protecție
- Rezistență la ger până la −32 °C
- Mereu verde — verde și iarna
Cu ce se combină
Aceleași cerințe, altă înflorire.
Au același soare și același sol și înfloresc în alte luni — astfel stratul înflorește mai mult timp.

Petunia × atkinsiana
0,15–0,45 m
brândușă de munte
0,08–0,15 m
Hylotelephium spectabile
0,3–0,5 mÎntrebări frecvente
Răspunsuri rapide.
Când înflorește Stachys byzantina?
Iunie–iulie; culoarea florilor: roz sau violet.
Suportă Stachys byzantina umbra?
Suportă semiumbra (3–6 ore de soare), dar nu umbra deplină.
De cât spațiu are nevoie Stachys byzantina?
La maturitate 0,3–0,45 m lățime și 0,3–0,45 m înălțime; distanța recomandată 33 cm.
Iernează Stachys byzantina afară?
Da, fără protecție, rezistă la îngheț până la −32 °C.
De unde provin datele
Am comparat datele în 17 surse de specialitate. Ultima verificare: 28 septembrie 2026.
Afișați sursele (17)
- NC State Extension Gardener Plant Toolbox — Stachys byzantina
- Missouri Botanical Garden Plant Finder — Stachys byzantina
- GBIF Backbone Taxonomy — Stachys byzantina
- GBIF Occurrence Search API — Stachys byzantina
- Wikidata (CC0) — Stachys byzantina
- Bamberger Staudengarten (Strobler), katalóg
- Sarastro Stauden
- RHS Plant Finder
- Foerster-Stauden, katalóg
- Iowa State Extension - How to Plant Perennials
- RHS - How to grow perennial plants
- Liste de plante invazive — această specie nu figurează pe ele: UE, Slovacia, Cehia, Germania, Polonia, Danemarca
Plante asemănătoare















