Plantă cățărătoare · familia Actinidiaceae
Actinidia arguta

Pe scurt citiți în 10 secunde
Actinidia arguta (plantă cățărătoare) ajunge la maturitate la 7,6–9,2 m înălțime și 2,2–6,1 m lățime. Locul ideal: soare până la semiumbră, sol normal. Înflorire: mai–iunie; culoarea florilor: alb. Rezistă la ger până la −40 °C.
× lățime 2,2–6,1 m
Unde se plantează
Soare, sol, ger.
Locul ideal: soare până la semiumbră, sol normal. Rezistă la ger până la −40 °C.
Soare
Tolerează mai multe locuri — alegeți în funcție de restul grădinii.
Sol și apă
normal · udare: medie
Sol: argilos, bogat în humus, lutos, nisipos
pH-ul solului 5,5–8,5
Ger
O iarnă obișnuită o suportă afară.
Cât spațiu ocupă
Mărimea la maturitate.
Planta matură lângă un om (175 cm).
Lângă un om
Ajunge la maturitate în aproximativ 2–5 ani. Mărimea finală depinde de soi și de loc — indicăm intervalul de la cea mai mică la cea mai mare.
Calendar
Ce de făcut și când.
Lunile sunt pentru Europa Centrală. Linia arată luna curentă.
Tot anul dintr-o privire
Înflorește
mai–iunie · alb
Tăiere
scurtare cu o treime (decembrie–februarie); tăierea lăstarilor bătrâni (iunie–august)
Plantare
din container: octombrie–aprilie
Protecție iarna
acoperire cu material netesut
Iernare
Iarna are nevoie de protecție.
Înainte de primele înghețuri: acoperire cu material netesut.
- Acoperire cu material netesut
- Rezistență la ger până la −40 °C
- Foioasă — iarna fără frunze
Întrebări frecvente
Răspunsuri rapide.
Când înflorește Actinidia arguta?
Mai–iunie; culoarea florilor: alb.
Suportă Actinidia arguta umbra?
Suportă semiumbra (3–6 ore de soare), dar nu umbra deplină.
De cât spațiu are nevoie Actinidia arguta?
La maturitate 2,2–6,1 m lățime și 7,6–9,2 m înălțime; distanța recomandată 250 cm.
Iernează Actinidia arguta afară?
Da, cu protecție: acoperire cu material netesut.
De unde provin datele
Am comparat datele în 18 surse de specialitate. Ultima verificare: 28 septembrie 2026.
Afișați sursele (18)
- Missouri Botanical Garden Plant Finder — Actinidia arguta
- NC State Extension Gardener Plant Toolbox — Actinidia arguta
- GBIF Backbone Taxonomy — Actinidia arguta
- GBIF Occurrence Search API — Actinidia arguta
- Wikidata (CC0) — Actinidia arguta
- EPPO Global Database — Actinidia arguta
- osiva-semena.sk — „Minikiwi – Actinidia arguta"
- RHS - Actinidia arguta (f/F)
- RHS - How to grow kiwi fruit
- RHS - Trees and shrubs: planting
- Clemson HGIC - Planting Trees Correctly
- Liste de plante invazive — această specie nu figurează pe ele: EASIN, UE, Slovacia, Cehia, Germania, Polonia, Danemarca
Plante asemănătoare















